• Nyhetsbrev – Vårterminen 2013

  TERMINSSTART 2013
  Nya och gamla bärsärkar hälsas välkomna till vårterminen 2013 på Stockholms softaste hardcore MMA-klubb! Första träningspass är måndagen den 14e januari och terminen pågår fram till den 3e juni då vi drar igång sommarterminen. Klubben är öppen för alla, oavsett hudfärg, kön, religion eller sexuell läggning! Leave your ego at the door! Som vanligt har vi fina klubbrabatter på utrustning hos kenka.se och topperbjudanden på träningskort hos Fitness24Seven. Tidigare medlemmar som tar in två nya medlemmar tränar till halva priset. Medlemmar som tränat i fyra terminer eller mer får en liten rabatt (läs mer nedan). Nytt för 2013 är vårt samarbete med Brandon Denito och hans klubb vilket gör att vi nu kan erbjuda fler pass! Mer om Brandon kan du läsa här http://www.kyokushinkansweden.com/instruktörer-11784055

  Men tills dess önskar vi er alla en riktigt God Jul & Gott Nytt År/
  Coacher & Styrelse

  SCHEMA

  Måndag
  12.00 – 13.15 Kick och Thai (Brandon)
  18.00 – 19.15 Bas – Grappling (Andreas)
  19.15 – 20.30 Fortsättning (Andreas)
  20.30 – 21.30 Kick och Thai (Brandon)

  Tisdag
  12.00 – 13.15 Kyokushin karate (Brandon)
  18.00 – 19.15 Bas – Striking (Robban)
  19.15 – 20.30 Fortsättning (Johan)
  20.30 – 21.30 Tävling (Johan)

  Onsdag
  12.00 – 13.15 Grappling (Brandon)
  18.00 – 19.15 Bas – Grappling (Andreas)
  19.15 – 20.30 Fortsättning (Andreas)
  20.30 – 21.30 Kick och Thai (Brandon)

  Torsdag
  12.00 – 13.15 Kyokushin karate (Brandon)
  18.00 – 19.15 Bas – Striking (Johan)
  19.15 – 20.30 Fortsättning (Johan)
  20.30 – 21.30 Tävling (Johan)

  Fredag
  12.00 – 13.15 Kick och Thai (Brandon)
  17.30 – 18.45 Friträning (för de medlemmar som tränat en termin eller mer)

  Lördag
  12.00 – 13.15 Bas (Johan)
  13.15 – 14.30 Fortsättning (Johan)

  Söndag
  13.00 – 14.30 Friträning (Brandon)

  Bas: Det här är passet är för dig som är nybörjare eller som vill bättra på grunderna. Här är progressiv träning nyckeln. Sparringmoment kommer att läggas in successivt. På Striking-passen tränar vi slag, sparkar, knän och clinch. På Grappling-passen tränar vi kast och nedtagningar, markspel, strypningar, arm-, nack- och benlås.

  Fortsättning: Det här är passet är för dig som bygger vidare på din teknikarsenal och kondition. Grundbulten i träningen är teknik, sparring och fysisk träning. Du har tränat kampsport tidigare, minst två terminer på BMMA, eller på annan klubb.

  Tävling: Det här är passet är för dig som siktar på att tävla för klubben eller bara vill ha ett tufft tempo och vill agera sparring åt de som ska tävla. Du har tränat kampsport tidigare, minst fyra terminer på BMMA, eller på annan klubb.

  AVGIFTER
  Ordinarie pris för Vårterminen 2013 är 2400 kronor (varav 100 kr är en administrationsavgift du slipper vid kontantbetalning) och 2000 kronor om du är under 21, polis, studerande eller arbetslös. Detta pris får även du som tränat fyra terminer eller mer på klubben. Avgiften betalas kontant eller sätts in på klubbens plusgiro 1613830-7. Glöm inte att skriva ditt namn och vilken grupp du tränar i. I avgiften ingår försäkring via Svenska Budo- och Kampsportsförbundet. Vi har även en deal där tidigare medlemmar som tar in två nya medlemmar tränar till halva priset. Träningen är öppen för alla som fyllt 18 år.

  RABATT PÅ KENKA OCH FIGHTGEAR
  Som medlem på Berserk MMA har du 25% rabatt på hela sortimentet på Kenka och Fightgear via deras onlineshop. Rabattkoden, vilken används i webbshopen på kenka.se, får du i samband med betalning av medlemsavgiften. Vi har även en del varor till försäljning på klubben till samma rabatterade pris.

  GYMMA PÅ FITNESS24SEVEN
  Som en service till alla medlemmar på Berserk MMA kommer vi från och med augusti 2011 att erbjuda ett dygnet-runt-årskort på Fitness24Seven till 1900 kronor/år (ordinarie pris 2695 kronor/år. Du sparar 795 kronor). Hos Fitness24Seven tränar, när du vill, på samtliga anläggningar runt om i Sverige (20 st. gym enbart i Stockholm). Flexibelt, tillgängligt, säkert och fräscht. På alla anläggningar erbjuds separat gym för kvinnor, komplett styrketränings- och konditionspark, stretchhörna, försäljning av kosttillskott, omklädningsrum (kodlås på tjejernas), kabel-tv och veckotidningar. Alla anläggningar är bemannade dagtid på vardagar. På alla gym finns även tilläggstjänster, så som personliga tränare, massörer, sjukgymnastik och solarium. Ansök om medlemskap hos Berserk MMA (du behöver inte betala terminsavgift för detta). Du skickar ditt för- och efternamn, adress och personnummer till andreas@berserkmma.com. Vänta på konfirmation från Andreas. Sätt därefter in summan (1900 kronor) på plusgiro 1613830-7. Skriv in ditt för- och efternamn, personnummer samt 24/7 som betalare. Anmälan är bindande och vi gör inga återbetalningar.

  FÖRMÅNLIG FÖRSÄKRING
  Genom ditt medlemskap i Berserk MMA är du försäkrad via Svenska Budo- och Kampsportsförbundet. Skyddet gäller alla medlemmar som tränar och tävlar, i Sverige eller utomlands i max 45 dagar i sträck samt tränare, domare, styrelseledamöter och alla andra som arbetar för klubben. Dessutom gäller skyddet för alla resor till och från uppdrag, träning och tävling.

  Vid skada: Ring till Folksams skadeanmälningstelefon på 0771-96 09 60 och berätta vad som hänt, vilken klubb du tillhör och vilken idrott du tränar.

  ATT TÄNKA PÅ
  • Lämna egot vid dörren.
  • Träna alltid hel och ren. Om du tränar i snuskiga kläder får du kliva av mattan.
  • Använd kläder och utrustning som är designade för MMA-träning.
  • Du har egna skydd med dig.
  • Naglarna är kortklippta och långt hår är ordentligt uppsatt.
  • Alla smycken är avplockade eller säkrade.
  • Alcogel är en bra sak att ha i väskan.
  • Fyll på din vattenflaska innan träningen.
  • Gå på toaletten innan träningen.
  • Du är rädd om din träningspartner och lokalen.
  • Lyssna på din coach.

  POLICY
  • BMMA bedriver kampsportsträning med inriktning på motion, tävling och självförsvar.
  • BMMA välkomnar alla oavsett kön, hudfärg, sexualitet, religiös eller politisk övertygelse.
  • BMMA välkomnar inte de som står för sexuella, politiska eller religiösa yttringar som motsätter sig Svensk lagstiftning eller som på något sätt skadar klubbens verksamhet.

  KONTAKT
  Tränings- & Tävlingsansvarig:
  Johan Halldin
  Mejl: johan@berserkmma.com

  Ansvarig för SW-sektionen & klubbens ekonomi:
  Andreas Hörnqvist
  Mejl: andreas@berserkmma.com

  Brandon Denito
  Mejl: denitobrandon@yahoo.com

  Gym:
  Hjärnegatan 1k, Stockholm, Sweden
  Web: http://www.berserkmma.com/
  FB: http://www.facebook.com/group.php?gid=5897561766

  Kommentarer